Pracownia Leczenia Ran Przewlekłych
Karolina Drabińska
Specjalista pielęgniarstwa, chirurgia ogólna – zdejmowanie szwów, asysta przy drobnych zabiegach z chirurgii ogólnej.
Chirurgia naczyniowa i angiologia – leczenie ran przewlekłych i kompresjoterapia.

Pracownia Leczenia Ran Przewlekłych w Bełchatowie – Centrum Medyczne HepaMed
Pracownia Leczenia Ran prowadzona przez specjalistkę pielęgniarstwa Karolinę Drabińską przeznaczona jest dla cukrzyków zmagających się z Zespołem Stopy Cukrzycowej, ale też dla wszystkich pacjentów z trudno gojącymi się ranami, przede wszystkim: owrzodzeniami podudzi, niedokrwiennymi owrzodzeniami stóp, odleżynami, ranami pourazowymi i pooperacyjnymi, owrzodzeń pochodzenia żylnego, tętniczego i mieszanego oraz usuwanie szwów z ran pooperacyjnych. W zależności od typu, umiejscowienia i rozległości rany określany jest indywidualny tok leczenia, w którym wykorzystywane są nowoczesne metody: aparaty podciśnieniowe i kompresjoterapia.
Na wizycie specjalistka pielęgniarstwa oczyszcza i pielęgnuje rany. Pacjent uzyskuje kompleksowe informacje oraz jest edukowany przez w zakresie samodzielnego dbania o ranę, co wspiera proces gojenia. W przypadkach trudnych i ciężkich możliwe są również WIZYTY DOMOWE. W Centrum Medycznym HepaMed można nabyć środki pielęgnacyjne przeznaczone do trudno gojących się ran. Leczenie prowadzone przez specjalistkę pielęgniarstwa jest wspierane przez specjalistę chirurgii naczyniowej Michała Rogozika, co umożliwia kompleksową opiekę nad pacjentem.
Jak się przygotować do wizyty pierwszorazowej?
Pierwsza wizyta w Pracowni Leczenia Ran trwa około 30 minut, w zależności od potrzeb indywidualnych pacjenta. Jest ona momentem zapoznania się z historią leczenia pacjenta oraz zaplanowania ciągłego procesu leczenia przez naszego specjalistę chirurga Michała Rogozika. Im większą ilość informacji dotyczących wcześniejszego stanu zdrowia pacjenta otrzyma lekarz, tym lepiej będzie w stanie dostosować metodę leczenia rany przewlekłej. Z tego powodu prosimy o dostarczenie na wizytę, w miarę Państwa możliwości:
- listy aktualnie przyjmowanych leków,
- kart wypisowych ze szpitala,
- informacji o występujących chorobach przewlekłych,
- historii leczenia u specjalistów,
- wyników badań obrazowych (np. USG Doppler, RTG kości) jeśli były wykonywane.
Jak przebiega wizyta pierwszorazowa?
Na wizycie jest obecny specjalista chirurg lek. Michał Rogozik który przeprowadza wywiad, analizuje dostarczoną dokumentację, historię choroby i na tej podstawie układa indywidualny plan leczenia przedstawiając najlepsze dostępne możliwości. Na każdej wizycie jest również pielęgniarka przeszkolona i specjalizująca się w leczeniu ran przewlekłych. Jej rolą jest oczyszczenie, opatrzenie ran pacjenta i dobranie odpowiednich opatrunków specjalistycznych. Pacjent jest edukowany w kwestii samodzielnej pielęgnacji rany, stosowania opatrunków i samokontroli rany co usprawnia proce leczenia.
Pacjent pozostaje pod ścisłą opieką Centrum Medycznego HepaMed. Realizację planu leczenia wspiera wielospecjalistyczny zespół:
- radiolog lek. Anna Wnuk
- ortopeda lek. Tomasz Tuzikiewicz
- chirurg lek. Michał Rogozik
- internista / obesitolog (leczenie otyłości) lek. med. Lukrecja Ściebura
- psychiatra dr n. med. Joanna Mossakowska-Wójcik
- psychiatra lek. med. Aleksandra Pędziwiatr
- psycholog – Joanna Leszczyńska
- psycholog – Anna Krol



