Poradnia chirurgiczna w Bełchatowie
Lek.
Michał Rogozik
Chirurg Naczyniowy – specjalista w leczeniu żylaków. Wykonuje USG Doppler – aorty, żył i tętnic kończyn górnych i dolnych, tętnic szyjnych.

dr n. med.
Eliza Romantowska
Specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, leczenie bólu, medycyna paliatywna.
Poradnia chirurgii naczyniowej – kiedy się udać?
Niewydolność żylna, żylaki kończyn, zakrzepica, tętniak aorty – to tylko niektóre problemy, z jakimi pacjenci przychodzą do poradni chirurgii naczyniowej. Zadaniem lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie – chirurga naczyniowego – jest postawienie diagnozy i otoczenie pacjenta opieką.
Czym zajmuje się chirurgia naczyniowa?
Chirurgia naczyniowa zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń w obrębie naczyń obwodowych, a więc zarówno żył, tętnic, jak i naczyń limfatycznych. Naczynia obwodowe pełnią w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Docierają bowiem do każdego z jego zakątków, doprowadzając krew do różnych narządów wewnętrznych lub ją z nich odprowadzając. Chirurg naczyniowy zajmuje się w zasadzie wszystkimi tętnicami w organizmie człowieka za wyjątkiem tętnic sercowych (tymi zajmuje się już kardiolog). W kręgu jego zainteresowań znajdują się więc tętnice kończyn dolnych, tętnice brzuszne, biodrowe czy szyjne.
Najczęściej pacjent jest kierowany do chirurga naczyniowego przez innego specjalistę, np. lekarza rodzinnego, diabetologa czy ortopedę. Bywa też, że pacjent od razu zgłasza się do chirurga naczyniowego z powodu występujących u niego dolegliwości.
Schorzenia leczone w poradni chirurgii naczyniowej:
- niewydolność żylna
- żylaki kończyn
- zakrzepowe zapalenie żył
- owrzodzenia troficzne kończyn dolnych
- miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych
- niedokrwienie mózgu o podłożu naczyniowym
- tętniaki aorty
- przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych i górnych
- zwężenia tętnic szyjnych
Z jakimi obawami należy zgłosić się do poradni chirurgii naczyniowej?
Choroby naczyniowe mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Najczęściej zgłaszanym problemem są:
- żylaki kończyn dolnych,
- bóle kończyn dolnych,
- chromanie przystankowe.
Chirurga naczyniowego warto odwiedzić również w przypadku:
- zaburzeń czucia w kończynach dolnych
- mrowienia i drętwienia kończyn dolnych
- zaczerwienienia skóry kończyn dolnych
- puchnięcia kończyn dolnych
- uczucia ciężkości nóg
- obecności różnego typu owrzodzeń i trudno gojących się ran
Jakie metody leczenia może zastosować chirurg naczyniowy?
W zależności od diagnozy chirurg naczyniowy może zaproponować pacjentowi leczenie zachowawcze, leczenie techniką małoinwazyjną lub skierować go na operację.
- w leczeniu żylaków lekarz stosuje USG Dopplera
- w leczeniu pajączków najczęściej stosuję się skleroterapię, która polega na ostrzyknięciu zmian specjalnym preparatem.
- przy niedrożności naczyń chirurg naczyniowy może sięgnąć po tzw. angioplastykę balonową – w miejsce, w którym naczynie jest zwężone wprowadza się cewnik zakończony balonem, a następnie rozpręża go. W kolejnym kroku wszczepia się tzw. stent, czyli maleńką sprężynkę, która ma zapobiec ponownemu zwężeniu tętnicy.
- blaszki miażdżycowe, zawężające światło naczynia, usuwa się natomiast przy pomocy aterektomii, czyli małoinwazyjnego zabiegu wewnątrznaczyniowego, wykonywanego przy pomocy specjalnego urządzenia – aterektomu.
Pacjent pozostaje również pod ścisłą opieką Centrum Medycznego HepaMed. Realizację planu leczenia wspiera wielospecjalistyczny zespół:
- leczenie przewlekłych ran – Karolina Drabińska